Skip links

تحقیق و توسعه چیست؟ | اهمیت R&D در کسب و کار

آیا می‌دانید r&d چیست؟ حروف R&D مخفف تحقیق و توسعه است. آنچه R&D در یک زمینه تجاری و قدرت آن نشان می‌دهد، حوزه بسیار مهم و پیچیده‌‌ای است. در این مقاله به بررسی جزئیات آن می‌پردازیم. همان‌طور که یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید، “رم در یک روز ساخته نشد”  همین امر در مورد محصولات نیز صدق می‌کند. تولید هر محصول موفقی با تحقیق و توسعه آغاز می‌شود. در طول این مرحله، یک تیم به ایده‌هایی برای محصولات یا خدمات جدید می‌اندیشد و قابلیت این ایده‌ها را در بازار ارزیابی می‌کند، در مورد فناوری‌های مورد نیاز تحقیق می‌کند، سپس شروع به توسعه آن‌ها می‌کند. برای اطلاعات بیشتر، این مقاله نانوواچ را تا انتها مطالعه کنید.

واحد تحقیق و توسعه یا R&D چیست؟

واحد تحقیق و توسعه، به معنی تولید دانش جدید است. در یک زمینه تجاری، شرکت‌ها برای توسعه محصولات خود، فرآیند‌ها یا خدمات جدید، هزینه خاصی می‌کنند. هنگام توسعه یک محصول یا خدمات جدید تحقیق و توسعه آن یکی از مراحل اولیه است. آزمایش و نوآوری در این مرحله همراه با خطر زیادی است. چرخه تحقیق و توسعه نظریه با ایده‌پردازی و تفسیر شروع می‌شود و پس از آن به مرحله تحقیق و اکتشاف و سپس به طراحی و توسعه می‌رسد. R&D با اکثر فعالیت‌های یک شرکت تفاوت دارد. زیرا سود فوری از آن حاصل نمی‌شود و عموما ریسک بیشتر و بازدهی نامشخصی در سرمایه‌گذاری را به همراه دارد.

R&D چیست؟

اهمیت R&D در کسب و کار

 فناوری‌های نوظهور و بازارهایی که به سرعت در حال تغییر هستند، اهمیت تحقیق و توسعه در کسب و کار را لازم می‌کنند. بسیاری از کسب و کارها دارای عملکرد تحقیق و توسعه هستند، نحوه ظاهر تحقیق و توسعه در عمل به طور چشم‌گیری متفاوت است. تحقیق و توسعه نیز بین صنایع و شرکت‌های فردی متفاوت است. ما این را با جزئیات بیشتر بررسی کردیم. ارزیابی محصولات مستمر، خدمات و فرآیندهای موجود نیز بخش کلیدی تحقیق و توسعه است. اگر محصول و خدمات دیگر سودآور نباشد یا در بازار، ارزش افزوده نداشته نباشد، برای کسب و کار اتفاق خوبی نیست.

همچنین ممکن است فناوری توسعه‌یافته باشد که می‌توان آن‌ها را بهبود بخشید و هزینه‌ها را کاهش یا افزایش داد یا به بهبودی آن کمک کرد و می‌تواند شامل بهبود روندهای تولید محصول نیز بشود‌. تغییرات قانونی یا تغییر در درخواست‌های کاربر می‌تواند به این معنی باشد که یک محصول یا فرآیند باید تغییر کند.

انواع تحقیق و توسعه

واحد تحقیق و توسعه با ایده‌ها و تئوری‌ها شروع می‌شود. این موضوع می‌تواند مسائل یا فرصت‌های جدید را شناسایی کند. تحقیق و توسعه سپس شروع به کاوش و تحقیق در مورد ایده‌ها می‌کند تا ببیند چه چیزی امکان‌پذیر است. دو نوع اصلی تحقیق و توسعه وجود دارد: تحقیقات پایه و تحقیقات کاربردی.

تحقیقات پایه به معنی کسب دانش و استفاده از آن برای ایجاد درک و هوش است که یک کسب و کار می‌تواند از آن به نفع خود استفاده کند. این دانش می‌تواند پایه‌ای برای پروژه‌های تحقیق و توسعه بیشتر باشد و به تصمیم‌گیری استراتژیک تجاری کمک کند. تحقیقات کاربردی هم به دنبال رسیدن به یک هدف سازمانی خاص است. این می‌تواند شامل یک فناوری جدید، دستیابی به یک بازار جدید، بهبود ایمنی یا کاهش هزینه‌ها باشد. بهتر است بگوییم تحقیقات کاربردی، آن چیزی است که به مرحله توسعه منتهی می‌شود.

انواع تحقیق و توسعه

تحقیق و توسعه محصول جدید

تحقیق و توسعه محصول دست به دست هم می‌دهد. تغییرات سریع در مصرف نوظهورهای مصرفی و فناوری به این معنی است که همیشه نیاز به انطباق وجود دارد. قبل از توسعه محصولات جدید، باید درک درستی از بازار و نیازهای کاربر داشته باشید. این امر، زمینه را برای توسعه محصول جدید ارائه می‌کند. مفاهیم اولیه در ابتدا تولید و آزمایش می‌شوند، سپس می‌توان آن‌ها را برای تحقیقات و آزمایش‌های بیشتر نمونه‌سازی کرد.

تحقیق و توسعه در تجارت 

تحقیق و توسعه، یک عملیات پیچیده در هر کسب و کاری است و چالش‌های زیادی با خود همراه دارد. بسیاری از رهبران تحقیق و توسعه برای کاهش زمان توسعه و همچنین برنامه‌ریزی و نقشه راه‌حل برای آینده تلاش می‌کنند. ایجاد فرهنگ نوآوری در یک کسب و کار از طریق تحقیق و توسعه یک هدف برای بسیاری از کارهاست.

هزینه‌های R&D چقدر است؟

با هزینه تحقیق و توسعه R&D آشنایی دارید. هزینه تحقیق و توسعه می‌تواند گران باشد. این هزینه‌ها بدون هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه اولیه، بسیاری از مدیران را نگران می‌کند. با این حال، یک هزینه ضروری است و هزینه‌های تحقیق و توسعه، حتما باید در بودجه‌ها لحاظ شوند. در برخی از موارد، هزینه‌های تحقیق و توسعه می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین خروجی‌ها باشد.

هر ساله، فهرست‌های سالانه‌ شرکت‌هایی منتشر می‌شوند که بیشترین هزینه را برای تحقیق و توسعه کسب و کار خود می‌کنند. شرکت‌های آمازون و اپل جزو شرکت‌هایی هستند که زمان زیادی صرف تحقیق و توسعه می‌کنند. خبر خوب این است که بسیاری از هزینه‌های تحقیق و توسعه را می‌توان با اعتبارات مالی تحقیق و توسعه بازیابی کرد.

اهداف R&D چیست؟

هدف نهایی تحقیق و توسعه در یک کسب و کار، بهبود سودآوری است. برای بسیاری از شرکت‌ها، تحقیق و توسعه برای به دست آوردن و حفظ مزیت رقابتی در صنعت آن‌ها ضروری است. این امر تولید محصولات و فرآیندهای بهتر را آسان می‌کند. با توسعه یک محصول یا خدمات جدید، یا یک رویکرد منحصر به فرد و نوآورانه مثل توسعه کارمندان باعث می‌شود یک کسب و کار از رقبای خود جلوتر بماند. تحقیق و توسعه همچنین می‌تواند از طریق ابزارهای نوآورانه، افزایش بهره‌وری یا کاهش ضایعات به فرآیندهای داخلی کمک کند.

اهداف R&D چیست؟

تحقیق و توسعه، بهره‌وری کالاها و خدمات تولیدی/تجاری/تامین شده توسط یک واحد تجاری را افزایش داده است. تحقیق و توسعه مثبت (R&D) حسن نیت محصول و خدمات یک واحد تجاری را افزایش می‌دهد. با کسب دانش و درک جدید از تحقیق و توسعه، یک واحد تجاری می‌تواند یک طرح تجاری جدید را شروع کند و فرصت‌های جدید را خلق کند. شرکت می‌تواند پس از تحقیق بر اساس سناریوی بازار فعلی، حجم تجارت در بازار را افزایش دهد. به طور مثال شرکت می‌خواهد قبل از ارائه اسناد به وام دهنده پول قرض کند. در آن صورت، مدیریت باید مشخصات وام‌دهنده را تجزیه و تحلیل کند. نتایج مثبت تحقیق و توسعه می‌تواند مزایای بلندمدت سرمایه‌گذاری در واحد تجاری را افزایش دهد. یک واحد تجاری نیز می‌تواند از منابع انسانی موجود در سطح بهینه استفاده کند.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با مدل‌های مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها

معایب R&D چیست؟

  • تحقیق و توسعه هزینه‌های شرکت را افزایش داده است. پیامدهای آن نیز می‌تواند مثبت و منفی باشد.
  • نیروی انسانی مجزا برای انجام تحقیق و توسعه توسط واحد استخدام شود و این امر، هزینه شرکت را افزایش می‌دهد.
  • این یک فرآیند بسیار دشوار است و برای انجام تحقیق و توسعه (R&D) به منابع انسانی بسیار باتجربه و واجد شرایط نیاز است.
  • می‌تواند نتایج مصنوعی ایجاد کند.
  • شکست در تحقیق و توسعه در حجم فروش و درآمد نیز تاثیر نخواهد یافت.
  • چه یک واحد تجاری نتایج مثبت یا منفی داشته باشد، هزینه‌های محصول توسط هزینه تحقیق و توسعه افزایش می‌یابد و افزایش قیمت محصول می‌تواند در حجم فروش اثر بگذارد.

محدودیت تحقیق و توسعه

  • نتایج می‌تواند مثبت یا منفی و مصنوعی باشد.
  • انتخاب نوع تحقیق و توسعه تا زمانی که منابع انسانی نتوانند سناریوی بازار فعلی را درک کنند، بسیار دشوار است.
  • ریسک درگیری در این پروژه‌ها باید با بودجه کافی همراه باشد.
  • گاهی اوقات به دلیل تغییرات در سناریوی سیاسی، رقبای جدید بازار یا کاهش قیمت‌ها، تحقیق و توسعه می‌تواند در میانه پایان یابد.

دیدگاه شما

همراهان عزیز نانوواچ

به اطلاع شما دوستان می رسانیم که ما در نانوواچ همه ی تلاشمان را از ابتدای سال ۹۸ کرده ایم تا افزایش قیمت نداشته باشیم، اما با توجه به رشد سنگین هزینه ها ناچاریم که از ابتدای سال ۱۴۰۲ تعرفه های هر کاربر را به ۱۲۵۰۰ تومان، مرزبان ۳۰۰۰ تومان و رهگیری پرسنل را به ۲۰۰۰۰ تومان افزایش دهیم.
قدردان همیاری و همدلی شما عزیزان هستیم.

مشاهده
درگ