Skip links

راهکارهایی برای تقویت مشارکت کارمندان

حفظ مشارکت کارمندان با یک‌دیگر همانند سوختی است که آن‌ها را به انجام بهترین کارشان سوق می‌دهد. بدون مشارکت، حرفه‌ای‌ها نمی‌توانند کیفیت خدمات را حفظ کنند، مثل قبل بهره‌وری ندارند و حتی ممکن است شرکت را ترک کنند. چند راه برای تقویت مشارکت کارمندان در تیم وجود دارد که یکی از آن‌ها ترویج برخی فعالیت‌های جذاب است. اما، مانند هر اقدام دیگری، می‌توانید با کارهای کوچک شروع کنید و چند قدم موفق بردارید و برخی از این فعالیت‌های تقویت مشارکت کارمندان را اجرا کنید و بلافاصله شاهد پیشرفت‌هایی در تیم خود باشید. ما در ادامه به بیان این فعالیت‌ها می‌پردازیم.

راه‌های افزایش مشارکت کارمندان

برای کارکنان فعالیت‌های داوطلبانه تعیین کنید:

حفظ مشارکت کارمندان، مزایای زیادی از جمله رضایت بیشتر کارکنان و خلق و خوی خوب، افزایش بهره‌وری و کاهش جابه‌جایی کارکنان و حفظ نیروی انسانی را به همراه دارد. با دادن این فرصت به تیم برای انجام کارهای مفید اجتماعی، نه تنها به جامعه خود، بلکه برای شرکت نیز سود خواهید برد. فعالیت‌های داوطلبانه، انسجام شرکت را تقویت می‌کند. علاوه‌براین، سازماندهی آن‌ها نسبتا آسان است و امکان تغییرات زیادی را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید:  نگهداشت و حفظ نیروی انسانی + رویکردهایی برای دستیابی به آن

یک بحث و ارتباط داخلی راه‌اندازی کنید:

ارتباط در محل کار اغلب فقط به تعامل تجاری خلاصه می‌شود. این‌جا است که یک بحث و ارتباط داخلی می‌تواند به تقویت مشارکت کارمندان کمک کند و به کارمندان شما این فرصت را بدهد تا در مورد موضوعات دیگر مانند سفر یا پروژه‌های جانبی و سرگرمی‌های خود صحبت کنند. این نه تنها به کارمندان این فرصت را می‌دهد که درباره یک‌دیگر بیشتر بیاموزند و علایق خود را به اشتراک بگذارند، بلکه باعث تقویت مشارکت میان آن‌ها نیز می‌شود. 40 درصد از کارمندان در محل کار احساس انزوا می‌کنند، بنابراین فرصت ارتباط با دیگران بسیار ارزشمند است.

راه‌های افزایش مشارکت کارمندان

کارمندان را به صحبت‌کردن در زمان استراحت‌های کوتاه، تشویق کنید:

همان‌طور که می‌دانید، فرسودگی شغلی یک مشکل گسترده در شرکت‌های مدرن است. به نظر می‌رسد که اگر احساس گناه و ترس از این‌که به عنوان یک تنبل شناخته شوید را کنار بگذارید، می‌توانید بیشتر اوقات استراحت کنید. دراین‌صورت بهره‌وری و وضعیت روانی بهبود و تعامل افزایش می‌یابد. همین نظرسنجی نشان داد که 81 درصد از کارمندانی که هر روز به ناهار می‌روند، تمایل زیادی به عضویت فعال در تیم خود دارند. هر روز یک استراحت کوتاه برای ناهار داشته باشید. یا وقتی برای یک وعده غذایی کامل وقت ندارید، همکاران خود را به یک پیاده‌روی کوتاه یا یک قهوه دعوت کنید.

یک سرگرمی جالب بیاورید:

برای تقویت مشارکت کارمندان یک سرگرمی اداری طراحی کنید که خاطرات خوش ایجاد کند، هم‌چنین تعامل را زیاد و روابط را تقویت کند. به آنچه ممکن است برای همه جالب باشد، فکر کنید. ایده این است که کل تیم منتظر یک رویداد معمولی باشند.

به شخص دیگری فرصت میزبانی جلسات تیم را بدهید:

کارمندانی که احساس می‌کنند عضوی از یک تیم هستند، 50 درصد کمتر احتمال دارد کار را ترک کنند. چند کار وجود دارد که باعث افزایش مشارکت کارمندان می‌شود. یک برنامه چرخشی ایجاد کنید که در آن، هر هفته یا ماه جلسه تیم شما توسط شخص دیگری هدایت شود. رهبر تیم ممکن است طبق معمول بازخورد جمع‌آوری کند، فهرستی از موضوعات را برای بحث تهیه و با تعامل با همکاران، کار را تنظیم کند. چنین استراتژی به همه فرصتی برای بیان و شنیده‌شدن می‌دهد (حتی کسانی که معمولا دوست ندارند دیدگاه خود را بیان کنند).

ایجاد شرایط برای همکاری متقابل:

بسیاری از کارمندان نمی‌دانند که چگونه کار آن‌ها بر سود شرکت تأثیر می‌گذارد. 39 درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند که همیشه نمی‌دانند سهم آن‌ها چیست. اگر کارمندان درک بسیار کمی از ارزش کار خود دارند، تصور کنید که چقدر اطلاعات کمی در مورد سایر پست‌ها و بخش‌ها دارند. سعی کنید این مشکل را با تقویت مشارکت کارمندان حل کنید. به‌عنوان‌مثال، یک پروژه مشترک را سازماندهی کنید، اضافه کاری در محل کار، یا ارائه کارهای منظم به همکاران از بخش‌های دیگر.

 نظرسنجی را آغاز کنید:

افزایش مشارکت کارمندان فقط معطوف به انجام فعالیت‌های سرگرم‌کننده و اجتماعی نیست. بسیار مهم است که یک کارفرمای متفکر باشید و فعالانه به نیازها و خواسته‌های کارکنان خود گوش دهید. اگر مدتی است بین اعضای تیم نظرسنجی انجام نداده‌اید، اکنون آن را انجام دهید (به صورت ناشناس یا نه، بستگی به شما دارد) تا بازخورد صادقانه دریافت کنید. برای مثال می‌توانید سوالات زیر را بپرسید.

  • واقعا در موقعیت فعلی خود به چه چیزی افتخار می‌کنید؟
  • چه چیزی شما را در موقعیت فعلی یا در تیم ‌ما بیش از همه ناامید می‌کند؟
  • چه چیزی می‌تواند زندگی کاری روزانه شما را بسیار آسان‌تر کند؟

فقط همین واقعیت که به نظرات همکاران خود گوش می‌دهید، شما را از اکثر کارفرمایان متمایز می‌کند.

ایجاد شرایط برای همکاری متقابل

 

ساعات پذیرش کارکنان:

یکی دیگر از راه‌های ساده و مؤثر برای نشان‌دادن این که آماده شنیدن و قدردانی از نظرات آن‌ها هستید، برگزاری منظم به اصطلاح «ساعات پذیرش» است. این یک پنجره از پیش تعیین‌شده در برنامه زمانی است که کارمندان می‌توانند با سؤالات، مشکلات، بازخوردها و غیره به سراغ شما بیایند، بدون این که ترسی از وقفه در کار شما یا صرف زمان گران‌بهای شما داشته باشند.

همکاران خود را تحسین کنید:

متأسفانه، 40 درصد از کارمندان می‌گویند که آن‌ها بدون قدردانی یا تمجید، در شرکت کار می‌کنند. این ناامیدکننده است و منجر به ازهم‌گسیختگی تیم می‌شود. تیم را برای کار عالی تحسین کنید یا از یکی از اعضای تیم به خاطر نظرات ارزشمندشان در جلسه اخیر تشکر کنید. این تغییر کوچک به حداقل تلاش نیاز دارد، اما به مشارکت بیشتر کارکنان کمک می‌کند.

برنامه‌ای برای شناخت کارمندان ایجاد کنید:

به رسمیت شناختن از سوی مدیریت مهم است، اما به رسمیت شناختن همکاران به همان اندازه مهم است و 22 درصد از نرخ شناخت کلی در شرکت را تشکیل می‌دهد. با‌این‌حال، این امر مستلزم ارائه ابزار و منابع و هم‌چنین حمایت از رفتار زمانی است که کارکنان به تبادل تمجید می‌پردازند.

انواع دورکاری کارمندان

جامعه مدرن بدون اینترنت قابل تصور نیست. با محبوب‌شدن و گسترش آن، وب در سراسر جهان به بخشی جدایی‌ناپذیر از تجارت تبدیل شد. اخیرا تجارت اینترنتی جایگاه خود را تقویت کرده و انواع کسب و کار اینترنتی به‌صورت دورکاری را ایجاد کرده است. امروزه، به لطف کسب و کار اینترنتی، می‌توانید از راه دور از خانه خود و حتی از هر جای دنیا بدون دفتر کار و با پرداخت اجاره، با برنامه کاری منعطف کار کنید. با افتتاح یک کسب و کار اینترنتی می‌توانید بدون ایجاد وقفه در شغل اصلی خود، درآمد اضافی و با مهارت مناسب می‌توانید سود جدی کسب کنید.

کسب و کار آنلاین

افتتاح فروشگاه اینترنتی خود بدیهی‌ترین ایده برای یک کسب و کار آنلاین است که سود فراوانی دارد اما با وجود دورکاری باید تقویت مشارکت کارمندان نیز بیشتر صورت بگیرد. مزیت کسب و کار آنلاین، کمبود سرمایه اولیه است. در عوض، شما می‌توانید یک کسب و کار را بدون صرف یک سکه راه‌اندازی کنید. اما سرمایه اولیه شما دانش و مهارت شما خواهد بود.

انواع دورکاری کارمندان

اینفلوئنسر

اینفلوئنسرها می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند که برای هر کسب و کار یا جایگاهی کمی متفاوت به نظر می‌رسند. با‌این‌حال، یک چیز مسلم است: اینفلوئنسرها قدرت زیادی بر مخاطب دارند. از نظر اینترنت، اینفلوئنسر کسی است که در هر کاری که انجام می‌دهد، تاثير زیادی دارد. اینفلوئنسرها می‌توانند پس از انتشار پستی در مورد یک محصول یا خدمت‌ها در رسانه‌های اجتماعی، افراد را به خرید محصولات از یک شرکت ترغیب کنند.

به‌طور خلاصه، یک اینفلوئنسر از نفوذ خود بر روی مخاطب برای افزایش فروش، تعامل، آگاهی یا هر چیز دیگری که یک کمپین نیاز دارد، استفاده می‌کند. شرکت‌ها اغلب پس از شناختن اینفلوئنسرها به ‌عنوان افرادی که می‌توانند آگاهی از برند یا اهداف فروش آن‌ها را ارتقا دهند، به سراغ‌شان می‌روند.

اینفلوئنسر ماركتينگ

بازاریابی تأثیرگذار استفاده از تأثیرگذاران برای بهبود بازاریابی یک شرکت یا برند است. در برخی موارد، یک برند ممکن است اینفلوئنسری را انتخاب کند که معتقد است مخاطبان مناسبی برای کمپین دارد و کمپین را با مخاطبان اینفلوئنسر تطبیق ‌دهد. در پايان بايد گفت كه گزینه‌های زیادی برای کسب و کار آنلاین وجود دارد. هر فرد با هر حرفه‌ و هر مهارت و دانشی می‌تواند یک گزینه تجاری مناسب برای خود در اینترنت پیدا کند اما اين كار بايد حفظ مشارکت کارمندان را نیز به همراه داشته باشد.

دیدگاه شما

همراهان عزیز نانوواچ

به اطلاع شما دوستان می رسانیم که ما در نانوواچ همه ی تلاشمان را از ابتدای سال ۹۸ کرده ایم تا افزایش قیمت نداشته باشیم، اما با توجه به رشد سنگین هزینه ها ناچاریم که از ابتدای سال ۱۴۰۲ تعرفه های هر کاربر را به ۱۲۵۰۰ تومان، مرزبان ۳۰۰۰ تومان و رهگیری پرسنل را به ۲۰۰۰۰ تومان افزایش دهیم.
قدردان همیاری و همدلی شما عزیزان هستیم.

مشاهده
درگ