Skip links

دستگاه کنترل تردد چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه کنترل تردد چیست؟

تگ کنترل تردد تعیین می‌کند چه کسانی می‌توانند به منابع موجود در یک سازمان یا مکانی دسترسی داشته باشند. دستگاه کنترل تردد یکی از اصول ضروری امنیت است که درصد خطر را برای کسب‌وکار به حداقل می‌رساند. کنترل تردد فیزیکی، دسترسی به محوطه‌ها، ساختمان‌ها و دارایی‌های فیزیکی فناوری اطلاعات را محدود و مشخص می‌کند. سازمان‌ها از سیستم‌های کنترل تردد الکترونیکی برای تأمین امنیت دیتا سنتر تجهیزات استفاده می‌کنند که برای محدودسازی و کنترل تردد و ردیابی داده‌های تردد به اسناد هویت کاربر، کارت‌های کنترل تردد کارکنان و اطلاعات بیومتریک متکی هستند.

بعضی از این سیستم‌ها برای کنترل تردد هوشمند به ساختمان‌ها، دارای پنل‌های کنترل تردد و هم‌چنین آلارم هستند و قابلیت اتصال به یک نرم‌ افزار مانیتورینگ را نیز دارند‌. در بسیاری از مکان‌ها برای تأمین امنیت از سیستم‌های کنترل تردد استفاده می‌کنند. اما دستگاه کنترل تردد چیست؟ این دستگاه برای کنترل عبور و مرور افراد و وسایل نقلیه به یک مکان خاص استفاده می‌شود. از طریق این دستگاه می‌توان تعیین کرد که چه افرادی، چه وسایلی و در چه زمان‌هایی از روز، اجازه استفاده و تردد در یک فضای محافظت‌شده خاص را داشته باشند.

معرفی سیستم کنترل تردد

نصب و راه‌اندازی سیستم کنترل تردد هوشمند هیچ محدودیتی نداشته و به‌راحتی بر روی انواع درب‌ها و ورودی‌ها قابل نصب است. دستگاه کنترل تردد فیزیکی برای دسترسی به محوطه‌ها، ساختمان‌ها و دارایی‌های فیزیکی یا نرم‌ افزاری از جمله مهم‌ترین کاربردهای یک سیستم کنترل تردد به شمار می‌روند. کاربرد اصلی این سیستم‌ها در فضاهایی مانند بانک‌ها، آزمایشگاه‌ها، درب‌ اتاق‌های خاص بیمارستان‌ها، فضاهای اختصاصی در ارگان‌های نظامی و اتاق مدیران و سالن‌های همایش است.

سامانه کنترل تردد با ارزیابی اطلاعات ورود شامل گذرواژه‌‌ها، شماره شناسایی شخصی، اسکن‌های بیومتریک، علائم امنیتی یا سایر عوامل تأیید اعتبار، وظیفه مهم تأیید هویت و کنترل هوشمند تردد را بر عهده دارند. دستگاه‌های کنترل تردد چند عاملی، بخش مهمی از لایه‌های دفاعی و نظارتی تجهیزات کنترل تردد را تشکیل می‌دهند. دستگاه کنترل تردد پرسنل یک مجموعه جامع اتوماسیون حفاظتی و کنترلی است که از مدل‌های مختلف با امکانات ویژه تشکیل شده که شامل دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره، دستگاه انگشت زنی حضور و غیاب و دستگاه کنترل تردد کارتی و … است.

چرا باید دستگاه کنترل تردد بخریم؟ زیرا سیستم کنترل تردد به شما کمک می‌کند تا ترددهای ورودی و در صورت نیاز، خروج پرسنل در محل کار و یا هر جای با اهمیت دیگر را چک کنید.

سیستم کنترل تردد چگونه کار می‌کند؟

ممکن است شخصی که وارد می‌شود، یک کارمند، یک پیمانکار یا یک بازدیدکننده باشد و یا ممکن است پیاده باشد و یا با یک وسیله نقلیه رانندگی و یا از روش حمل‌ونقل دیگری استفاده کند. ممکن است مکانی که وارد آن می‌شوند، به عنوان مثال یک سایت، یک ساختمان و یا یک اتاق باشد. اگرچه یکی از کاربردهای اصلی دستگاه، افزایش امنیت است اما یک سیستم کنترل تردد فیزیکی می‌تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد؛ مانند بهبود کارایی فرآیندهای کسب‌وکار و مدیریت سایت یا ساختمان.

سیستم کنترل تردد

دستگاه‌های کنترل تردد متصل به در با یک دستگاه قفل الکترونیکی کار می‌کنند. این سیستم را می‌توان روی در ورودی اصلی و یا درهای درون مجموعه قرار داد. برای ورود به ساختمان، کاربر باید قادر باشد اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهد به عنوان مثال یک رمز عبور یا یک کارت. کارت روی یک کارت‌خوان کشویی کشیده می‌شود و یا روی آن قرار می‌گیرد. در بعضی موارد ممکن است یک کد لازم باشد، به این معنی که از کاربر خواسته می‌شود که کد صحیح را روی یک صفحه کلید وارد کند. دستگاه‌های کنترل تردد متصل به درب از دستگاهی به نام کنترلر استفاده می‌کنند.

هر کنترلر، نرم‌ افزار مخصوص به خود را دارد و نرم‌ افزار اصلی روی سرور اجرا می‌شود. بعضی از سرورها نیز ممکن است صدها کنترل‌کننده را مدیریت کنند. علاوه‌بر محدودکردن دسترسی، دستگاه‌های کنترل تردد متصل به در می‌توانند با سیستم‌های ویدیویی و آلارم به‌طور هم‌زمان استفاده شوند، که می‌توانید متوجه شوید چه کسی وارد ساختمان شده است و هر رویدادی را که باعث فعال‌شدن آلارم شود را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با بهترین نرم‌ افزار حضور و غیاب پرسنل

انواع مدل‌های سیستم کنترل تردد:

در این قسمت به معرفی انوع دستگاه کنترل تردد می‌پردازیم:

1. دستگاه کنترل تردد کارتی تماسی:

اگر به دستگاه‌‌های کنترل تردد در بازار دقت کنید، مدل‌های کارتی رایج‌ترین گزینه محسوب می‌شوند. این دستگاه‌‌ها در بسیاری از شرکت‌های بزرگ یا کارخانه‌ها اجرا می‌شوند. در این سیستم‌ها کارتی طراحی شده که اغلب از جنس مغناطیسی است؛ برای اجرای این سیستم کارت باید به یک دستگاه نزدیک شود.

بعضی دیگر از مدل‌های دستگاه کنترل تردد وجود دارد که نیاز است کارت با دستگاه تماس داشته باشد و داخل دستگاه کشیده شود. روی کارت‌ها کدی غیر تکراری وجود دارد که مخصوص به هر شخص است. زمانی‌که کارت جلوی دستگاه یا داخل دستگاه کشیده شود، هویت و زمان ورود یا خروج شخص در سیستم ثبت می‌شود. سپس دستگاه بررسی می‌کند که شماره نوشته‌شده روی کارت مجاز است یا نه؛ سپس در نهایت به شما اجازه می‌دهد که عبور کنید.

دستگاه کنترل تردد کارتی تماسی

2. دستگاه کنترل تردد بیومتریک:

دستگاه کنترل تردد بیومتریک یک سیستم کنترل حساس به اثر انگشت است و نرم‌ افزار این سیستم، اطلاعات کارکنان را بر اساس اثر انگشت آن‌ها ذخیره و شناسایی می‌کند. این دستگاه می‌تواند در مواردی که نصب آسان و امنیت بالا مد نظر است، مورد استفاده قرار بگیرد. در اصل سیستم کنترل تردد بیومتریک به جای کارت از اثر انگشت برای دسترسی استفاده می‌کند و به‌این‌ترتیب علاوه‌بر کنترل ورود و خروج، اطلاعات مربوط به ورود و خروج افراد را نیز در اختیار قرار می‌دهد که این امر باعث صرفه‌جویی در زمان و منابع در ثبت اطلاعات می‌شود. استفاده‌کردن از سیستم‌های تردد بیومتریک در افزایش بهره‌وری و سودآوری مؤثر است.

3. دستگاه‌ کنترل تردد کارتی غیر تماسی:

نوعی از سیستم کنترل تردد وجود دارد که به‌صورت غیر تماسی کار می‌کند. یعنی کارت جلوی سیستم در منقطه خاصی نگه داشته می‌شود. در این زمینه نیاز به امواج رادیویی است تا ارتباط برقرار شود. به این دستگاه سیستم کنترل تردد غیر تماسی می‌گویند. این سیستم برای پیش‌گیری از سرقت اتومبیل و مدیریت ترافیک و در دستگاه‌های ورود و خروج ساختمانی نیز استفاده می‌شوند. یکی از رایج‌ترین استفاده از سامانه کنترل تردد غیر تماسی برای پارکینگ‌های عمومی در نظر گرفته شده است.

در این پارکینگ‌ تنها افرادی می‌توانند خودروی خود را پارک کنند که در کارت آن‌ها شارژ کافی وجود داشته باشد. این سیستم شامل یک عدد کارت و یک عدد دستگاه کارت‌خوان غیر تماسی است و همین‌طور نمایشگر مخصوصی نیز دارد تا میزان شارژ موجود در کارت شخص را نشان دهد و در نهایت نیز دستگاه به پرینتر وصل است که قبض را پرینت کرده و ارسال می‌کند. یک نرم‌ افزار تحت شبکه نیز برای این مدل از سیستم کنترل تردد وجود دارد.

دیدگاه شما

مشاهده
درگ